Jak bezpiecznie, komfortowo oraz w pełni legalnie oglądać filmy i seriale online?

Coraz więcej osób rezygnuje dziś z posiadania telewizora. Pomimo tego nie tracą oni możliwości oglądania filmów czy seriali. Mogą wyświetlać je w ramach usługi VOD na platformach udostępniających treści video. Co zatem warto wiedzieć na ich temat i w jaki sposób odtwarzać filmy? Czy rozwiązanie to jest wygodne, bezpieczne i legalne? Tego wszystkiego można dowiedzieć się dzięki lekturze poniższego artykułu.

Jakie możliwości zapewnia usługa VOD? 

VOD to usługa, którą z języka angielskiego (Video on Demand) można przetłumaczyć jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Użytkownicy z niej korzystający, zyskują sporą dowolność pod kątem oglądania materiałów audiowizualnych.

Na platformach VOD filmy i seriale odtwarzają w wybranym przez siebie momencie – bez konieczności dostosowywania się do ramówki telewizyjnej. Istnieje możliwość wybierania spośród tysięcy nagrań, które znajdują się w bibliotece serwisu „video na życzenie”. Pośród nich znajdziemy zarówno materiały dostępne bezpłatnie, jak i możliwe do wypożyczenia za niewielką opłatą. Zazwyczaj darmowe są filmy i seriale, które miały swoją premierę przed co najmniej kilkoma laty. Przykładowo na platformie IPLA nie musimy płacić za oglądanie takich komedii jak „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”, a także popularnych od wielu lat seriali „Świat według Kiepskich” czy „Rodzina zastępcza”. 

W serwisach VOD seriale i filmy uruchomimy na różnych urządzeniach, które umożliwiają korzystanie z internetu. Będzie to zarówno zwykły komputer czy laptop, jak i urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Niektóre nagrania można również odtwarzać na konsoli do gier czy telewizorze Smart TV. Każdy film zdołamy przewinąć do dowolnego miejsca, a także wstrzymywać i wznawiać transmisję.  

Jak oglądać wygodnie filmy na platformie VOD? 

Jeżeli chcemy wyświetlać nagrania na dużym ekranie, wtedy istnieje możliwość podłączenia laptopa, smartfona czy tableta do telewizora lub monitora. Dzięki temu domowy seans dostarcza znacznie więcej przyjemności, ponieważ mniej męczymy oczy oraz jesteśmy w stanie lepiej dostrzec drobne szczegóły podczas filmu. Połączenie nawiążemy w sposób przewodowy lub bezprzewodowy.

Większość telewizorów posiada port HDMI, dlatego najprościej podłączyć urządzenie mobilne do odbiornika TV za pomocą kabla w tym standardzie. Jeżeli smartfon czy tablet posiadają jednak złącze w mniejszym rozmiarze, wtedy konieczne będzie skorzystanie z przejściówki. Połączenie bezprzewodowe uzyskamy natomiast dzięki użyciu przystawki telewizyjnej lub wykorzystując technologię Wi-Fi Direct w nowoczesnych urządzeniach Smart TV. 

Przyjemne oglądanie filmów i seriali na platformach VOD wymaga, aby posiadać dostęp do szybkiego i stabilnego łącza internetowego. Dzięki temu transmisja nie będzie się zawieszać ani długo wczytywać. Jeżeli chcemy uniknąć jakichkolwiek problemów z odtwarzaniem nagrań, wtedy najlepiej sprawdzi się internet światłowodowy. Jeśli jednak planujemy korzystać z platform VOD często poza domem, wówczas warto rozważyć korzystanie z internetu mobilnego w standardzie LTE lub 5G. 

Aby wypożyczyć płatne nagranie na platformie VOD, należy najpierw odnaleźć interesujący nas materiał. Ułatwi to skorzystanie z dostępnej na platformie wyszukiwarki lub podziału na kategorie według gatunków filmów. Dostęp do filmu umożliwia wprowadzenie unikalnego kodu, po czym otrzymujemy określony czas na odtwarzanie nagrania – w serwisie IPLA jest to aż 48 godzin, dlatego istnieje możliwość kilkakrotnego obejrzenia materiału. Filmy w płatnej usłudze VOD zdołamy obejrzeć bez reklam, co byłoby niemożliwe w przypadku wyświetlania transmisji na kanałach telewizyjnych. 

Czy oglądanie nagrań na platformach VOD jest legalne? 

Pod warunkiem, że korzystamy z wiarygodnych i działających serwisów VOD, nie musimy obawiać się o brak legalności takiej usługi. Najpopularniejsze serwisy, takie jak np. IPLA posiadają prawa do udostępniania filmów i seriali swoim użytkownikom. Są to oryginalne materiały, których jakość nie budzi zastrzeżeń. Oglądanie filmów na legalnej platformie VOD jest także w pełni bezpieczne – nie narażamy się na ryzyko ataku hakerskiego czy przejęcia poufnych danych osobowych przez niepowołane osoby.