“Obraz pożądania” – wielka sztuka, tajemnice i… Mick Jaggerin

„Herezja oranżu palonego” to krótka, zwarta powieść Charlesa Willeforda wydana w Polsce w 2004 roku. Ten ciekawy thriller z akcją osadzoną w świecie wielkiej sztuki wciąga, fascynuje, a jego zwięzłość sprawia, że czytanie go jest prawdziwą przyjemnością także dla tych osób, u których wielość wątków wywołuje niepokój lub niezrozumienie. Książka jest też podstawą scenariusza amerykańskiego thrillera „Obraz pożądania”, który wszedł na ekrany kin w 2019 roku, a dziś może być, dzięki możliwościom telewizji internetowej, legalnie oglądany bez konieczności wychodzenia z domu. Czy warto poświęcić czas, aby poznać historię krytyka sztuki i pewnego legendarnego obrazu? Zdecydowanie, tak. I to nie tylko dlatego, że jednym z aktorów, których spotkamy w „Obrazie pożądania” jest sam Mick Jagger.

Jak osiągnąć cel?

Główny bohater „Obrazu pożądania” James jest bardzo dobrym krytykiem sztuki, który ma wszystkie te atrybuty, jakie wiąże się z karierą. Jest bystry i inteligentny, posiada charyzmę, a ponieważ sam próbował kiedyś swoich sił jako malarz, o sztuce mówi z dużą pewnością siebie będąc w stanie zrozumieć zarówno odbiorców, jak i artystę. James nie jest jednak postacią idealną. Już od dawna nie działa w imię idei. Marzy przede wszystkim o tym, aby dobrze zarabiać, a pieniądze nie zawsze przychodzą wtedy, gdy ocenia się obraz tak, jak w rzeczywistości na to zasługują. James chętnie przyjmuje dobrze płatne zlecenia. Jeśli w trakcie ich realizowania ma wypowiadać się w samych superlatywach o obrazach, które nie wywołują nawet najmniejszego zachwytu, nie jest to dla niego problem. I choć ma świadomość, że takie podejście do jego zawodu zamyka mu drzwi do międzynarodowej kariery, nie dostrzega w tym swojej winy.

W pewnym momencie można zresztą odnieść wrażenie, że jego marzenie może zostać zrealizowane nawet pomimo tego, że na to nie zasługuje. Jospeh – ekscentryczny milioner, ma dla niego szczególnie ciekawą propozycję. Jego obsesją jest tytułowy obraz pożądania – mityczne dzieło artysty, który już od kilkunastu lat uparcie milczy, nie tylko nie mówiąc nic, ale również nie tworząc. Jeśli Jamesowi uda się przeprowadzić z nim wywiad, międzynarodowa sława stanie się czymś oczywistym. Joseph ma jednak swój cel. W zamian oczekuje, że James dostarczy mu obraz, którego pragnie. Sieć intryg zagęszcza się, niejasna pozostaje przy tym rola pięknej Berenice. Czy nowa partnerka Jamesa jest tym, za kogo się podaje? A może i dla niej obraz pożądania ma większe znaczenie niż skłonna byłaby przyznać.

Mrocznie i fenomenalnie aktorsko

Obraz pożądania” z pewnością zapadłby w pamięć już dzięki samemu tylko intrygującemu scenariuszowi. Nie można jednak ignorować tego, że mocną stroną filmu jest również znakomite aktorstwo. Claes Bang tworzy postać, którą trudno polubić, trudno jednak odmówić jej autentyczności. Elizabeth Debicki jest piękna, tajemnicza i nieco mroczna, a Mick Jagger nie tylko nie wydaje się na przejętego tym, że uczestniczy w poważnym przedsięwzięciu, ale odważnie maluje postać Josepha czując się jak ryba w wodzie jako nieco szalony marszand.